Dlaczego warto zachęcać dzieci do pomocy w warsztacie?
Dzieci są skarbem rodziców. Rozwijają się, poznając świat dorosłych oraz chętnie naśladując ich w niemal każdej życiowej sytuacji. Niezależnie od płci lubią pomagać i towarzyszyć nam czy to w kuchni, przy wiosennych porządkach oraz w pracy. Wielu rodziców ceni sobie tę pomoc, a także oferuje coraz to nowe „rozrywki pożyteczne” również w... warsztacie czy garażu! Ale dlaczego warto?
Raz: współpraca zacieśnia więzi
Nie ma nic lepszego niż nauka poprzez zabawę – nie tylko wśród rówieśników, ale w szczególności przy rodzicach, którzy w wielu dziedzinach, głównie swoich pasjach i zawodach, stanowią niewątpliwy autorytet. Bez znaczenia, czy prowadzicie gospodarstwo rolne i chodzi o naprawę urządzeń i maszyn takich jak Zetor Proxima, czy o wspólną przejażdżkę, a może celem jest czyszczenie i konserwacja standardowego samochodu osobowego w garażu przy bloku. Dzięki temu, że pozwalamy dzieciom uczestniczyć w tej codzienności, staje się ona dla nich wyjątkowa, a wspólnie spędzony czas zacieśnia rodzinne więzi. Nawet jeśli praca z młodym współpracownikiem przy boku może zająć nam nieco więcej czasu, będzie ona równie produktywna, także może i dla nas zacząć stanowić całkiem wyjątkową zabawę. Więc... pozwólmy sobie na to!
Dwa: naprawa uczy odpowiedzialności
Skupiając się na naprawie, konserwacji, czyszczeniu – ogólnie: trosce o urządzenia i maszyny oraz oferując dzieciom czas spędzony właśnie na tym, uczymy ich odpowiedzialności. Tego, że nie trzeba marnować zasobów, a zakup nowych urządzeń nie zawsze stanowi jedyne rozwiązanie, ponadto o rzeczy trzeba po prostu dbać, by nam służyły. Nie wszystko, oczywiście, jesteśmy w stanie wykonać sami; konserwacja podwozia (Bydgoszcz – polecane warsztaty) czy karoserii mogą wymagać specjalistycznej pomocy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą pociechę do warsztatu – nawet po to, by zobaczyła myjnię czy stację przeglądów. A jeśli istnieją prace, które możecie wykonać sami (na przykład wymiana opon czy akumulatora lub oświetlenia) – warto z tego skorzystać. Twoja pociecha nie musi się tym zajmować bezpośrednio, ale obserwując Cię, podając Ci kolejne narzędzia i akcesoria naprawcze, uczy się ich nazewnictwa oraz tego, jak z nich korzystać.
Trzy: rozwija przyszłą pasję, niwelując strach
Kierowanie pojazdem nie jest proste, w niektórych może budzić wręcz lęk. Wielu młodych ludzi, których rodzice od lat „siedzą za kółkiem”, przyzwyczajonych jest do komfortu, jakim jest samochód w domu. Za to wielu rodziców już od małego inwestuje w przyszłość swoich pociech, prezentując im chociażby quady dla dzieci czy autka, pozwalając im również spędzać czas w samochodzie (nawet na miejscu kierowcy, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności). To pozwala łatwiej w przyszłości zadecydować o samodzielnym podjęciu kursu, a dla części z nich – szczególnie po „pracy” w warsztacie czy garażu – samochody i inne środki stają się zainteresowaniem, nawet pasją.
I to się ceni!