Sprowadzanie aut z Niemiec ? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Chcesz kupić auto? Interesuje Cię tylko rynek niemiecki? W takim razie musisz być świadomy, że czeka się szereg formalności i konieczność poniesienia różnych opłat. Wśród tych najważniejszych można zaliczyć akcyzę oraz opłaty za tłumaczenie dokumentów, badanie techniczne i rejestrację w odpowiedniej jednostce publicznej. To jednak nie wszystko. Wszelkie szczegóły poznasz, czytając nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrze sprawdzić samochód pochodzenia niemieckiego?

Jeśli upatrzyłeś sobie wymarzone auto w niemieckim aucie, to musisz podejść do kwestii zakupu w odpowiedzialny sposób. Przede wszystkim warto sprawdzić historię pojazdu, aby zweryfikować czy nie brało ono udziału w żadnym zdarzeniu drogowym lub innym, które mogło zostać ukryte przez właściciela. Można to zrobić na oficjalnych stacjach, jakimi są tzw. TÜV-y (skrót od niem. Technischer Überwachungsverein), czyli sieci autoryzowanych stacji. Weryfikacja powinna być tym bardziej zrealizowana, jeśli widać, że pojazd korzystał z usług pielęgnacyjnych tj. auto detailing (Warszawa). Oprócz tego historię pojazdu można sprawdzić za pomocą polskiej strony internetowej, podając numer VIN. Informacja tego typu powinna być również podana bez problemu przez właściciela. Wchodząc w zakładkę „dane zagraniczne”, z łatwością sprawdzisz, czy w kwestii pojazdu, który chcemy kupić, nikt nie zgłosił kradzieży, czy pojazd nie był taksówką, czy samochód nie był na złomowisku. Niemieckie auta mają tendencję to tzw. przekręcania licznika, tak więc warto sprawdzić, czy nie ma rozbieżności w przypadku stanu wspomnianego miernika.

Sprowadzanie aut z Niemiec – jakie trzeba ponieść obowiązkowe koszty?

Kupno auto nie będzie niestety Twoim jedynym wydatkiem. Aby móc wjechać na teraz Polski, musisz dokonać szeregu opłat w odpowiedniej kolejności. Można jednak plan płatności rozpisać w 4 krokach. Na początku należy opłacić podatek akcyzowy. Sprowadzanie aut z Niemiec wiąże się z pewności zaletami, ponieważ sprowadzając auto hybrydowe, akcyza w zależności od pojemności silnika wynosi odpowiednio 1,55% lub 9,3%. Po opłaceniu akcyzy czas na przetłumaczenie dokumentów. Następnie trzeba udać się do stacji, aby wykonać badania techniczne. Na koniec pozostaje już tylko rejestracja auta w wydziale komunikacji.

Czy tłumaczenie dokumentów będzie konieczne?

To zależy czy dokumenty są w języku niemieckim. Jeśli dokumenty techniczne są w obcym języku, to należy poprosić o przetłumaczenie profesjonalnego tłumacza przysięgłego. Koszty tłumaczenia zostają indywidualnie określone przez zleceniobiorcę.